Blendos bei jų paskirtis

Pirmutinė blendos (objektyvo gaubto) paskirtis yra padėti išvengti saulės šviesos, t.y. neleisti šviesai patekti pro priekinio objektyvo lęšio šonus, tokiu būdu sumažinant kontrastą bei sukuriant šviesos blyksnį nuotraukose (žiūrėti schemą). Užfiksuoti vaizdai, gauti naudojant blendą, yra spalvingesni bei sodresnių spalvų. Tinkama blenda gali padėti beveik visiškai išvengti šviesos blyksnio nuotraukose. Renkantis blendą, svarbu įsitikinti, kad blendos vidus būtų padengtas medžiaga, visiškai neatspindinčia saulės šviesos.

Ne retai blendos būna nepakankamai ilgos, kad padėtų išvengti visos nepageidaujamos šviesos. Ši problema dažnai pasireiškia, kuomet yra naudojami objektyvai, skirti pilno kadro foto kameroms, su ne pilno kadro foto kameromis, pvz. turime blendą skirtą būtent 50 mm židinio nuotolio objektyvui, tačiau naudojant šį objektyvą su ne pilno kadro kamera, gaunamas židinio nuotolis apie 80 mm, tokiu būdu nėra apsaugomas visas židinio nuotolis nuo nepageidaujamos šviesos. Prie viso to kintamo židinio nuotolio objektyvų blendos sugeba visiškai užblokuoti nepageidaujamą šviesą tik esant mažiausiam židinio nuotolio atstumui.

Jeigu blenda nepakankamai blokuoja nepageidautiną šviesą, tuomet galima pasitelkti paprastą būdą sustiprinti blokavimo efektui – uždengiant ranka ar kokiu nors kitokiu paviršiumi išorinę blendos pusę, per kurią patenka saulės blyksnis. Svarbu, kad toks blendos “prailginimas“ nepatektų į užfiksuotą kadrą.

Antrinė blendos naudojimo paskirtis yra apsauginė. Žalos prevencija varijuoja nuo išvengtų pirštų antspaudų ant objektyvo/filtro dangos iki objektyvo apsaugojimo nuo rimtesnio sugadinimo. Originalios blendos dažniausiai būna pagamintos iš tvirtų medžiagų ir būna išlindusios reikiamu atstumu virš objektyvo. Esant ilgesnei blendai, lęšis tampa sunkiai pasiekiamu, tokiu būdu atsitiktiniai prisilietimai bei įbrėžimai ant priekinio lęšio yra sumažinami. Tam tikra apsauga įgaunama tuomet kai blenda sugeria tam tikrą dalį smūgio jėgos, jeigu objektyvas yra netyčia numetamas ar susiduria su kontaktu. Itin plataus kampo objektyvai dažniausiai turi trumpas blendas, kurios nesukuria ypatingos smūginės apsaugos.

Didesnio židinio nuotolio objektyvų blendos taip pat sukuria tam tikrą apsaugą nuo lietaus ir dulkių. Jos padeda išlaikyti priekinį objektyvo lęšį švarų bei sausą. Tačiau, jeigu jūsų objektyvas nėra apsaugotas nuo drėgmės bei dulkių, tuomet visiškai nerekomenduojama jo naudoti nepalankiomis oro sąlygomis, nesvarbu ar jis būtų su ar be blendos.

Dažniausiai vainiklapio formos blenda padeda išvengti nepageidaujamos šviesos geriau nei apvalios formos blenda. Taip yra dėl to, jog vainiklapio formos blendose yra atsižvelgiama į vaizdo santykį, t.y. matymo kampas skirtingose kryptyse skiriasi.

Žinoma, kad blendos ne retai būna gan brangios ir nepatogios naudojimui, bet objektyvo vertė būna kur kas didesnė ir svarbu tinkamai jį apsaugoti. Taip pat gana dažnas atvejis kai senesnės gamybos, rankinio fokusavimo, tele objektyvai turi jau pačiame objektyve įmontuotą apvalios formos blendą. Be to visi fotografai siekia maksimalios nuotraukų kokybės, todėl blenda tampa būtinu aksesuaru fotografijoje.

Vienas komentaras “Blendos bei jų paskirtis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s