Bokeh efektas

Bokeh terminas kilęs iš japoniško žodžio boke (暈け arba ボケ), kuris reiškia išliejimas arba miglotumas, arba boke-aji (ボケ味), tiesiog išliejimo kokybė.

Bokeh efektas su Canon EF 50mm f/1.4 USM objektyvu ir f/1.8 reikšmeBokeh – ne ryškumo zonoje esančio išfokusuoto vaizdo estetinis grožis. Kitaip tariant, tai yra būdas kaip objektyvas perteikia ne ryškumo zonoje esančius šviesos taškus arba sulieja vaizdo objektus. Dažnai bokeh yra suvokiamas kaip gražus antrasis planas fotografijoje, tačiau yra kur kas daugiau niuansų. Šis sukuriamas efektas priklauso nuo objektyvo konstrukcijos bei tokių parametrų kaip: židinio nuotolis ir diafragmos forma. Dėl šių objektyvo ypatybių bokeh tam tikrais atvejais laikomas gražiu arba trikdančiu.

Labai sunku teisingai pasverti kai kurių objektyvų sukuriamą ne ryškumo zonų bendrą patrauklumą. Gražus bokeh labai svarbus itin atviros diafragmos objektyvams, makro objektyvams ir didelio židinio nuotolio objektyvams, kadangi jie dažniausiai yra naudojami su siaura ryškumo zona ir juose didelė svarba skiriama ne ryškumo zonos patrauklumui. Bokeh taip pat yra svarbus ir portretiniams objektyvams (dažniausiai 50-100 mm 35 mm juostelės atitikmuo), kadangi portretinėje fotografijoje labai svarbu išryškinti modelį.

Nėra bokeh efektoDeja gražaus bokeh efekto neina sukurti su mažo sensoriaus kameromis bei su siauros diafragmos objektyvais, kadangi tuomet yra sukuriama plati ryškumo zona. Išskirtys yra tuomet kai fotografuojamas objektas yra itin arti fotoaparato (makro fotografija). Tačiau alternatyvos jau yra siūlomos mechaniniu principu veikiančiam mechanizmui, t.y. vaizdo destabilizacija: tiek lęšiai, tiek sensorius yra judinami, kad būtų išlieti arti esantys objektai, bet išlaikytas fokusas tolimajame plane.

Žinoma, kad bokeh efektą galima ir dirbtinai sukurti, pasinaudojus programinę įranga, tačiau ne visada rezultatas tenkins fotografo poreikius. Šią funkciją Photoshop’o pakete rasite viršutiniame komandiniame lauke: Filter/Lens Blur… Tiesiog pažymėkite teritoriją, kurią norite išlieti ir nustatykite reikiamus parametrus, tenkinančius jūsų poreikius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s