Fotoaparato ir optikos priežiūra

Norėdami užtikrinti geriausią jūsų fotoaparato veikimą, suskirstėme keletą fotoaparato priežiūros punktų. Pateikta informacija leis džiaugtis fotoaparatu daugelį metų. Svarbu, prieš pradedant naudotis fotoaparatu, susipažinti su vartotojo vadovu, jis parašytas specialiai jūsų fotoaparato modeliui. Visumoje fotoaparatai yra gana patvarūs ir tinkamai naudojami ilgai tarnauja.

Bendroji apsauga. Kiekvienas fotoaparato nukritimas ar sutrenkimas gali smarkiai sugadinti fotoaparatą. Fotografuodami pasikabinkite fotoaparatą ant kaklo arba ant riešo. Kai fotoaparatu nefotografuojate, laikykite jį tvirtame apsauginiame futliare, skirtame fotoaparatui. Taip pat įsitinkite, kad objektyvo užsklanda yra uždaryta arba uždėtas objektyvo dangtelis. Keliaudami būkite ypač atsargūs. Įsitikinkite, kad fotoaparatas visada apsaugotas nuo sugadinimo.

Objektyvo priežiūra. Dažniausiai nukenčia objektyvo priekinis lęšis, kuris yra tiesiogiai veikiamas oro ir temperatūros. Labiausiai objektyvas nukenčia, kai jis dažnai valomas nešvariu skudurėliu arba zomša. Reikia įsidėmėti, kad objektyvų lęšiai yra pagaminti iš minkšto stiklo ir padengti labai plona, nepatvaria interferencine plėvele. Pastarąją reikia ypač saugoti nuo drėgmės ir neliesti pirštais.  Kiekvieno fotoaparato objektyvas susitepa ir tai pablogina nuotraukų kokybę. Nešvarumus nuo objektyvo paviršiaus reikia nupūsti, objektyvą valyti švaria, minkšta skiaute, be pūkelių, specialia servetėle arba pieštuku. Nevalykite objektyvo ranka ar paprastos medžiagos skiaute. Taip galite subraižyti lęšio paviršių ir panaikinti jo dangą. Dėl to smarkiai pablogės nuotraukų kokybė. Riebaluotais pirštais suteptas objektyvas pritraukia dar daugiau nešvarumų. Fotoaparatui valyti niekada nenaudokite suspausto oro srovės.

Taip pat svarbu prižiūrėti ne tik objektyvo išorę, bet ir atlikti prevenciją nešvarumų atsiradimui jo viduje. Dulkių dalelės gali prasiskverbti į fotoaparato vidų ir stipriai jį sugadinti. Kai juo nesinaudojate, įsitinkite, kad objektyvo užsklanda yra uždaryta arba uždėtas objektyvo dangtelis, saugantis nuo dulkių ir įbrėžimų. Jei objektyvą laikysite nešvarų arba drėgną, gali susidaryti pelėsis. Objektyvą nuo dulkių neblogai saugo uždėtas šviesos filtras. Čia gali tikti bespalvis šviesos filtras “У Ф“ arba “UV“, kuris sulaiko nepageidaujamus ultravioletinius spindulius ir nedidina ekspozicijos trukmės. Nuo lietaus ir sniego iš dalies apsaugo saulės gaubtelis (blenda).

Vidinis mechanizmas ir juosta. Ypač reikia saugoti aparato vidaus mechanizmą nuo dulkių, nes jos, nusėdusios ant negatyvinės medžiagos, paliks baltas dėmes (pozityve – juodas), o nusėdusios ant sensoriaus tiesiog matysis pilkšvos dėmės. Aparatą reikia laikyti sausoje, kambario temperatūros patalpoje. Negalima palikti aparato su išsuktu objektyvu, nes tada gali lengvai patekti į vidų dulkių. Be to, užuolaidėlė nuo saulės (ar kitų šilumos šaltinių) spindulių surambėja ir gali sutrūkinėti.

Niekada nesinaudokite fotoaparatu per jėgą. Jei pastebite pasipriešinimą, sustokite. Jei nesuprantate, kas atsitiko, kreipkitės į fotoaparatų specialistus/meistrus. Naudodami jėgą, galite pažeisti jautrias fotoaparato vidines detales. Keičiant juostą viską atlikite tamsioje vietoje arba šešėlyje. Niekada to nedarykite sklindant tiesioginiams saulės spinduliams – galite sugadinti nuotraukas. Prieš ir po naudojimo juostą laikykite šviesos nepraleidžiančioje dėžutėje. Visada įsitikinkite, kad juosta įdėta tinkamai. Priešingu atveju galimas fotoaparato vidinės dalies pažeidimo pavojus. Nesukite juostos,  jei jaučiate pasipriešinimą – nutrauksite juostą arba sugadinsite fotoaparatą. Norėdami susukti atsilaisvinusią juostą, įsitikinkite, kad persukimo rankenėlę sukate tinkama kryptimi, nes galite sunarplioti juostą ir ji užstrigs.

Baterijos. Kartkartėmis apžiūrėkite baterijų skyrių, ar ten nesusikaupė dulkių. Pasižiūrėkite, ar baterijų kontaktai nepaveikti korozijos, nes tokiu atveju fotoaparatas negaus baterijų tiekiamos energijos. Rūdis galima pašalinti trintuku, rūpestingai nupučiant dulkes. (Pūtimui nenaudokite suspausto oro srovės.) Jei baterijos išseko dėl šalto oro, pamėginkite jas sušildyti palaikydami rankose. Tokiu būdu baterijų energija gali atsistatyti.

Aplinka ir jos poveikis fotoaparatui. Beveik visų fotoaparatų rekomenduojama darbo temperatūra yra 0-40 laipsnių pagal Celsijų. Fotografuojant prie žemesnių temperatūrų gali strigti LCD ekranas (rodyti sulėtintą vaizdą), taip pat baterijos daug greičiau išsikrauna, nes šaltas fotoaparatas naudoja daugiau energijos. Patartina nusipirkt storesnį dėklą arba tiesiog fotoaparatą pasikišt po drabužiais, kad jis šilumos gautu nuo kūno ir išsitraukt tik reikiamu momentu. Taip pat turėkite šiltai laikomų, papildomų baterijų tam atvejui, jei vis tik išsikrautų pagrindinės. Visa tai galioja ir video kameroms.

Nesineškite fotoaparato iš šaltos vietos į šiltą. Fotoaparato viduje gali susikaupti drėgmė ir tai pakenks jo veikimui. Leiskite fotoaparatui “adaptuotis“ prie aplinkos temperatūros iš pradžių palaikydami jį šiek tiek šiltesnėje patalpoje. Tai būtina atlikti, kadangi aparato viduje susidaręs kondensatas gali pakenkti viduje esančioms mikroschemoms. Galimas ir atvirkštinis reiškinys – kai lauke šalta, vandens garai greitai atšąla ir virsta vandens lašeliais. Drėgmė kondensuojasi, kai fotoaparatas greitai perkeliamas iš šaltos aplinkos į šiltą. Kai nefotografuojate, įdėkite jį į plastikinį maišelį su silicio dioksido gelio pakeliais. Tai neleis objektyvui sudrėkti.

Fotoaparatas jautrus ir dideliam karščiui. Kai labai karšta, fotoaparatas arba juosta gali sugesti. Nepalikite fotoaparato ant automobilio sėdynės saulėtą dieną. Laikykite jį po sėdyne, toliau nuo saulės spindulių. Paplūdimyje fotoaparatą laikykite futliare ar suvyniotą į rankšluostį. Dideliame šaltyje fotoaparatas gali neveikti. Saugokite fotoaparatą, kad nesušlaptų. Ant fotoaparato užtiškusį vandenį švelniai nuvalykite minkštu sugeriamuoju popieriumi. Jūros purslai gali būti labai pavojingi, todėl turi būti nuvalomi kaip galima greičiau. Saugokite fotoaparatą nuo jūros vandens suvyniodami jį į rankšluostį, laikydami rankinėje, o dar geriau – futliare. Saugokite nuo staigaus temperatūros pokyčio.

Fotoaparato saugojimas. Jei planuojate fotoaparatu nesinaudoti ilgą laiką, išimkite bateriją ir kortelę, o fotoaparatą laikykite sausoje, vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Retkarčiais įdėkite bateriją ir pasinaudokite fotoaparatu, taip užtikrindami jo veikimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s